Ślub humanistyczny? – Ślub bez ograniczeń!

10.09.2017 o 15:12 | 

A co jeśli powiem Wam, że jeśli jesteście Parą, która z jakiegokolwiek powodu nie może wziąć ślubu kościelnego, nie jesteście wcale skazani na ,,sztywny i pozbawiony emocji” ślub cywilny?

 

Mam dla Was gotowe rozwiązanie – ŚLUB HUMANISTYCZNY !

 

Ślub humanistyczny jest ceremonią, podczas której dwoje ludzie wyznaje sobie miłość i ogłasza światu chęć spędzenia wspólnie reszty życia. Jest to ceremonia pełna emocji, o której formie i charakterze prawie całkowicie decyduje Młoda Para. Stałym elementem ślubów humanistycznych jest obecność tzw. Mistrza Ceremonii, który prowadzi zaślubiny i odbiera przysięgę małżeńską.

 

Ślub humanistyczny jest jedną z możliwości zawarcia związku małżeńskiego w Polsce (obok kościelnego, cywilnego i konkordatowego). Idea ślubu humanistycznego przyszła do nas z Zachodu, gdzie jest bardzo popularną formą zawierania małżeństwa. Kładzie największy nacisk na wartości związane z humanizmem – wolność jednostki, pochwałę rozumu, przyjaźń ludzką, równość kobiet i mężczyzn czy empatię. Najważniejsza jest chęć wyznania miłości przez dwoje kochających się ludzi.

 

Ślub humanistyczny daje Młodym Parom możliwość całkowitego zindywidualizowania uroczystości zaślubin. Może się on odbyć na plaży, w ogrodzie, w zamku, w samolocie czy na scenie teatru. W Polsce istnieje już możliwość zawierania ślubów cywilnych w plenerze, jednak urzędnik stanu cywilnego nie zawsze zgadza się na wymarzoną lokalizację, a ponadto śluby cywilne mają opinie wypranej z emocji formalności. Ślub humanistyczny stwarza natomiast możliwość zorganizowania przepięknej uroczystości, przepełnionej miłością, emocjami chwilami wzruszeń, i co często dla Młodych najważniejsze – pozwala na złożenia przysięgi, bez żadnych ograniczeń formy czy narzuconych standardów. Para Młoda wraz z Mistrzem Ceremonii ustala cały scenariusz zaślubin, może wpleść w niego dowolne przemówienia, wystąpienia czy symboliczne gesty. Młodzi mogą stworzyć niepowtarzalny charakter ceremonii, która może być udekorowana zarówno w stylu boho czy glamour, ale równie dobrze możemy zorganizować ślub w stylu Harrego Pottera lub Władcy Pierścieni.

 

Śluby humanistyczne mają jeden mały minus, ale nie zniechęcajcie się. Niestety mimo prawie 10 lat występowania tej formy ślubów w Polsce, do dziś nie mają one formy konkordatowej. Oznacza to tylko tyle, że aby prawnie sformalizować związek narzeczeni muszą udać się do urzędu stanu cywilnego przed lub po ślubie humanistycznym, aby dopełnić ,,formalności”. Oczywiście, możliwość zalegalizowania małżeństwa dotyczy tylko par heteroseksualnych, ponieważ prawo polskie nie dopuszcza ślubu par homoseksualnych…

 

Jeśli więc jesteście parą osób niewierzących, po rozwodach, parą homoseksualną i nie możecie wziąć ślubu kościelnego – nic straconego! ?Macie możliwość zorganizowania przepięknego ślubu humanistycznego, podczas którego będziecie świętować swoją miłość z Waszymi bliskimi ?