Sala weselna – jak ją znaleźć i od czego zacząć?

19.02.2018 o 23:02 | 

Kiedy opadną już emocje po zaręczynach i odbierzecie gratulacje od rodziny, przyjaciół i wszystkich napotkanych w mieście znajomych, prędzej  czy później padnie pytanie ,,To kiedy ślub?”.

Czas na planowanie! Tylko od czego zacząć? Moim zdaniem, najważniejsze jest miejsce, w którym odbędzie się przyjęcie weselne. Dlaczego? Ponieważ o wolne terminy na salach weselnych najtrudniej! Poniżej kilka porad, które mam nadzieję, pomogą usprawnić poszukiwania Waszego wymarzonego miejsca.

———————————————————————

Zróbcie wstępną listę Gości weselnych

Jest to krok bazowy/podstawowy. Przede wszystkim będziecie wiedzieć, jak dużego obiektu weselnego potrzebujecie. Zrobienie takiej listy pozwoli też na zorientowanie się skąd są Wasi Goście – gdy pochodzicie z różnych stron kraju czy świata, łatwiej będzie znaleźć kompromis dla wyboru miejsca Waszego ślubu i wesela.

Zdecydujcie o miejscu

Nie, nie chodzi tu wcale o konkretną salę. Ważne jest, żebyście zastanowili się nad rejonem, w którym chcecie zorganizować Wasz wielki dzień. Czy chcecie, aby zgodnie z tradycją ślub i przyjęcie odbyło się tam, skąd pochodzi Panna Młoda? A może wolicie, aby było to miejsce, gdzie mieszkacie, aby organizacja stała się trochę mniejszym wyzwaniem? Być może przekona Was ta ostatnia opcja – czyli komfort, jaki daje łatwa kontrola przygotowań, możliwość spotkań z usługodawcami w miejscu Waszego zamieszkania, bez marnowania czasu na podróże. Jeśli jednak nadal nie będziecie pewni – zerknijcie na swoją listę Gości. Ona wskaże Wam, ile osób w danym wariancie lokalizacji będzie potrzebować noclegu czy transportu – to z kolei będzie mieć wpływ na wysokość budżetu. Oczywiście, jeśli finanse Wam pozwolą, a lokalizacja nie okaże się problemem dla Gości, może to być zupełnie inne miejsce – nad morzem, w górach czy poza krajem.

Zastanówcie się nad stylem ślubu i wesela oraz porą roku

Podjęcie decyzji o wyborze stylu dekoracji – rustykalnym, glamour czy industrialnym, już na samym początku poszukiwań, pozwoli Wam odrzucić obiekty, które w żaden sposób nie będą pasować do przyjęcia z Waszych marzeń. Nie zorganizujecie wesela glamour w stodole, a w pałacu z wszędzie obecnymi kryształami i żyrandolami – wesela rustykalnego. Oczywiście, wiele można uzyskać przystrojeniem i kwiatami, ale im bardziej odpowiadające Waszemu motywowi przewodniemu miejsce – tym lepiej. Industrialne dekoracje nigdzie nie będą wyglądać bardziej zachwycająco i autentycznie, jak w sali zaaranżowanej w opuszczonej fabryce. Zastanówcie się też, która pora roku lub które miesiące najbardziej Was interesują. Czy zależy Wam na miesiącach letnich czy wolicie okres kolorowej jesieni lub białej zimy? Co ważne, ceny sal i pozostałych usług maleją poza ścisłym sezonem ślubnym.

Poszukiwania

Kiedy podejmiecie decyzję w jakich okolicach chcecie się pobrać – czas poszukiwań miejsca na przyjęcie weselne. W internecie można znaleźć wiele wyszukiwarek obiektów weselnych, gdzie widnieją opinie i informacje na ich temat. Możecie też w wpisać hasło ,,sala weselna” GoogleMaps i wskazać obszar, który określi pole poszukiwań. Przejrzyjcie galerie tych obiektów na ich stronach WWW, poczytajcie opinie na facebook’u i Google, sprawdźcie jakie są ograniczenia w danym obiekcie – minimalna i maksymalna ilość Gości weselnych. Kiedy sala wstępnie się Wam spodoba – napiszcie maila z prośbą o przesłanie oferty weselnej, jeśli nie jest ona podana na stronie, oraz zapytajcie o wolne terminy w miesiącach, które Was interesują. Następnie zorientujcie się, czy istnieją jakieś opłaty dodatkowe, często nie uwzględniane w podstawowych informacjach oferty.

Dopytajcie o szczegóły i opłaty dodatkowe

W ofercie sal weselnych zazwyczaj znaleźć można inforamację o wariantach menu, z ceną za osobę, darmowym apartamencie dla Nowożeńców i parkingu dla Gości oraz wiele innych. Są one oczywiście ważne, jednak dosyć często nie dopisuje się ważnych z punktu widzenia finansów informacji, o które warto dopytać :
– noclegi – ich ilość, jaką oferuje obiekt oraz cenę dla Gości weselnych, zniżki dla dzieci, możliwość dostawek i ich cen, czy śniadanie wliczone jest w cenę,
– korkowe – opłata za wniesienie produktów spoza obiektu, zazwyczaj dotyczy alkoholu oraz napojów, czasem opłata taka nie występuje, a innym razem liczona jest od każdej wniesionej butelki czy od każdego Gościa, bywa też, że jest to jednorazowa opłata dodatkowa,
– talerzykowe – opłata za inne produkty spożywcze spoza obiektu takie jak ciasta, słodkie stoły, owoce czy tort,
 opłata za wynajem pokrowców na krzesła czy obrusów
 możliwość wniesienia własnych wyrobów – często sale nie zgadzają się na wnoszenie domowych wyrobów i każdy produkt spoza obiektu (tory, słodkie stoły, ciasta) musi mieć potwierdzenie z ,,sanepidu”,
– ilość kelnerów do obsługi przyjęcia – optymalna liczba to 1 kelner na maksymalnie 20 osób,
– godzina zakończenia przyjęcia weselnego – powszechnie godzina 4 nad ranem,
– dostępność okrągłych/prostokątnych stołów w zależności od tego na które się zdecydujecie,
– możliwość organizacji ślubu plenerowego – zazwyczaj tylko cywilnego, czasem również kościelnego.

Analiza ofert

Po uzyskaniu ofert, zawierających już informacje o opłatach dodatkowych, przeanalizujcie, która z nich jest dla Was najkorzystniejsza. Polecam arkusze w Excelu lub zwyczajnie narysowane tabelki.

W analizie weźcie pod uwagę nie tylko ceny menu ,,za talerzyk”, ale też opłaty dodatkowe czy odległość od miejsca, do którego autokar będzie miał odwieźć Gości nocą (jeśli nie wszystkim zapewnicie noclegi). Może okazać się, że pierwotnie najlepiej wyglądająca oferta obiektu X z menu za 170zł od osoby, po doliczeniu opłat za wniesienie alkoholu i tortu wyniesie prawie 200zł za osobę, podczas gdy obiekt Z nie będzie mieć żadnych opłat dodatkowych przy menu za 185zł. Naturalnie, może okazać się tak, że któryś z obiektów spodoba się Wam tak bardzo, że kilka złotych różnicy na osobie nie stanie Wam na przeszkodzie.

Wybór miejsca

Kiedy przeanalizujecie oferty – czas zdecydować się na ostateczną lokalizację przyjęcia weselnego – należy wziąć pod uwagę wolne terminy, cenę, ilość noclegów czy odległość od miejsca zamieszkania Waszych Gości. Zanim podejmiecie ostateczną decyzję, warto wybrać się do każdego miejsca osobiście, żeby zobaczyć je na żywo i wstępnie rozeznać się – być może sala ma też restaurację, a wtedy macie możliwość przetestować, czy jedzenie jest tam smaczne, albo porozmawiać z kierownikiem obiektu i zobaczyć jego podejście do klienta.

———————————————————————

Kiedy już zarezerwujecie obiekt na przyjęcie i „zaklepiecie” datę – łatwiej będzie znaleźć usługodawców i świątynię do konkretnego terminu.

Może być również tak, że najważniejsze dla Was będzie, aby wziąć ślub w konkretnej świątyni i to do ceremonii w niej będziecie dopasowywać wszystko inne. Aczkolwiek warto wziąć pod uwagę niezbity fakt, że prościej jest znaleźć wolne terminy na ślub w kościele niż sale weselne.

Każdy powinien wybrać miejsce w taki sposób, jaki będzie mu najbliższy, mam jednak nadzieję, że ten tekst pomoże choćby jednej osobie. ?

Jeśli sami nie dysponujecie czasem na żmudne i długotrwałe poszukiwania – zapraszam do skorzystania z mojej oferty – typowania lokalizacji weselnych lub kompleksowej organizacji ślubu i wesela.

Ola